Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malý průvodce líbáním

3. 2. 2009
Historie polibku

A jak už to tak bývá, objevilo se hned několik teorií o vzniku polibku. Sigmund Freud viděl původ líbání v kojení. A i když to zní neuvěřitelně, Freud označil dětská ústa za erotogenní zónu, jež sajícímu miminku umožňuje prvotní sexuální zážitky. Jedna z dalších teorií říká, že líbání je pozůstatek krmení z úst do úst.

A kde se tahle teorie vzala? První písemné zprávy pocházejí ze starého Řecka. Žárlivý Řekové nutili své manželky, aby před procházkou na veřejnosti jedly syrovou cibuli, která je měla ochránit před polibky dotěrných ctitelů.

Ve starověkém Římě zavazoval polibek, který dal muž mladému děvčeti, ke svatbě. Paradoxně v manželství už většinou polibek ztratil svou erotickou funkci. Římané prý své manželky líbali jen tehdy, když chtěli zjistit, zda jim nechodí tajně na víno.

A jak jsme na tom teď? I když se říká, že láska prochází žaludkem, s líbáním to v současné době nemá co dělat. Polibky se jednoduše dělí na milostné a přátelské. V západní kultuře se můžeme líbat kdykoli a kdekoli. Hůř jsou na tom v Japonsku. Polibek je tam vnímán jako součást erotické předehry a proto patří za zavřené dveře.

Polibek milý

Polibek milý vyjadřuje radost se shledání a aplikuje se i při loučení. V dnešní době je IN se líbat na každém kroku. Dva polibky na tvář při setkání jsou u nás již standardní.

Polibek vzrušující

Polibek vzrušující, nebo také francouzský, byl v minulosti považován za smrtelný hřích, dokonce i při manželském styku. Teď je dlouhý a intenzivní polibek vnímán jako milostná předehra.