Jdi na obsah Jdi na menu
 


Noční můra: Celulitida

17. 8. 2009
Co je to celulitida?
Celulitida nebo také pomerančová kůra vzniká zmnožením tukových buněk a důsledkem stárnutí podkožního vaziva. Nejčastěji se objevuje v období, kdy dochází ke změně vylučování pohlavních hormonů. Viníkem je tedy hormon estrogen, který mimo jiné zvláčňuje a změkčuje vazivo a to jak u žen, tak i u mužů. Důvodem může být i nedostatečný mízní systém.

Jak a kde vzniká celulitida?
Z reklam určitě víš, že se celulitida projevuje především na stehnech a na hýždích. Důvod je prostý. Když tukové buňky na stehnech a hýždích zbytní, začnou se tlačit směrem k povrchu kůže v podobě drobných bouliček a vyvýšenin na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak způsobí drobné dolíčky.

Co ovlivňuje vznik celulitidy?
Z velkého procenta ovlivňuje vznik celulitidy genetické dispozice, věk a nadváha. Další příčinou jsou hormonální změny v jednotlivých životních etapách ženy. Jedná se o pubertu, těhotenství, porod a menopauzu. Na vině je také hormonální antikoncepce a nezdravý životní styl. Celulitidu může způsobit kouření, pití alkoholu, tučné a sladké jídla, ale i stres a nedostatek pohybu.

Jak se zbavit celulitidy?
Jestli máš pocit, že se u tebe celulitida projevila, musíš zabránit jejímu dalšímu růstu. V první řadě změň životní styl, především své stravovací návyky. Omez tuky a cukry a přidej čerstvé ovoce a zeleninu. Nezapomínej na cereálie, luštěniny a zdravé tuky, jako je např. panenský olivový olej. Pij 2 až 2,5 litru vody, zeleného nebo bílého čaje denně. V druhé řadě začni víc sportovat, můžeš např. plavat, běhat nebo tancovat. Zvýší se tím prokrvení a posílení svalové hmoty v oblasti hýždí, břicha a stehen. Krémy, gely, olejíčky určené k masáži problematických partií a různé doplňky stravy ber jako doplněk léčby celulitidy v období regenerace.